Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.
Kolísání cen energií na velkoobchodním trhu je běžné. Aktuálně jsme ale v situaci, kdy cena elektrické energie na burze meziročně vzrostla o 83 procent, cena plynu dokonce o 92 procent. Obchodníci běžně nakupují energie pro koncové zákazníky s předstihem a cenové výkyvy jsou schopni do značné míry vykrýt.
Současný trend trvá už příliš dlouho, a tak jednotliví dodavatelé postupně přistupují k úpravám ceníků pro spotřebitele. Hlavním důvodem současného vývoje je snaha zpomalit klimatické změny, zpřísnění emisních limitů a s tím související zdražení emisních povolenek.
Ochrana životního prostředí ovlivňuje cenu elektřiny
Elektrická energie se vyrábí převážně v uhelných elektrárnách a při tom se do ovzduší uvolňuje škodlivý oxid uhličitý (CO2). Na konci devadesátých let minulého století došlo k celosvětové dohodě omezit emise skleníkových plynů, zvláště CO2. V roce 1997 byl podepsán Kjótský protokol, v němž se státy zavázaly kontrolovat a snižovat množství CO2 produkované v průmyslu a energetice. Dohoda vstoupila v platnost v roce 2005 a od té doby v Evropě funguje systém emisních povolenek. Emisní povolenky vydává Evropská unie a přiděluje je jednotlivým státům podle struktury energeticky náročných provozů v jejich hospodářství. Jedna emisní povolenka opravňuje průmyslový podnik nebo výrobce elektřiny vypustit do ovzduší jednu tunu CO2. V roce 2015 byla podepsána Pařížská dohoda a v roce 2019 Zelená dohoda pro Evropu, které stanovené podmínky omezování emisí CO2 dále zpřísňují.
Čím méně emisních povolenek, tím vyšší cena
Elektrárna, která vypouští do ovzduší CO2, musí za každou vyprodukovanou megawatthodinu odevzdat část emisní povolenky (jedna MWh odpovídá přibližně 1 – 1,2 tuny CO2). Emisní povolenky jsou jednotlivým subjektům poskytovány na určité období. Část z nich zdarma státem, další si kupují na trhu. Pokud emisní povolenky nespotřebují, protože výrobu elektřiny zmodernizovaly a snížily množství CO2, prodávají je.
Výrobci elektřiny dostávají rok od roku méně emisních povolenek „zdarma“ a o to více si jich musí kupovat. Zároveň EU plánovaně snižuje celkové množství emisních povolenek, což zvyšuje jejich cenu, která se stále citelněji promítá i do konečné ceny za elektřinu. V roce 2005 byla cena jedné emisní povolenky 2 EUR, v roce 2019 již 25 EUR a nyní dokonce 55 EUR, což v ceně elektřiny již přesahuje 30% podíl.
Proč je zdražení emisních povolenek tak výrazné V souladu s výše zmíněnými klimatickými dohodami do loňska platilo, že Evropa sníží produkci CO2 do roku 2030 o 20 % ve srovnání s rokem 1990. Letos evropské státy odsouhlasily zpřísnění závazku na omezení produkce CO2 do roku 2030 dokonce o 55 % a do roku 2050 jeho absolutní zákaz v Evropě. Unie tak bude muset přejít na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů mnohem rychleji, než se předpokládalo. Tato změna bude částečně financována právě z emisních povolenek. Peníze za emisní povolenky pro Českou republiku se stávají součástí českého státního rozpočtu a slouží např. pro podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz
Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.