Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.
Bioodpad představuje přibližně polovinu z celkového objemu komunálního odpadu. Domácnosti v české republice se už naučily třídit a přibývá těch, pro něž je samozřejmostí nevyhazovat sklo, papír nebo plasty do nádob na směsný odpad. Bioodpad je přitom něco jako Černý Petr, nikdo ho nechce, ale zbavit se ho je problém. Často proto končí v plastovém sáčku na skládce, kde se v něm vytvářejí nebezpečné bakterie a plyny včetně methanu.
Co ale s kuchyňskými odpadky máme doma dělat? Po chvíli zapáchají a stávají se rejdištěm octomilek. Jejich neprodyšné uzavření do igelitu se jeví jako jediné řešení. Naštěstí tomu tak není. Elektrický kompostér zpracuje zbytky masa, mléčných výrobků a vaječných skořápek. Nebrání se ani kávové sedlině či sáčkům od čaje, zbytkům ovoce i zeleniny včetně slupek, zbytkům ryb a drůbeže, obilovinám a zrní, fazolím, semínkům, luštěninám, sýrům a měkkým skořápkám. To vše zvládne stiskem jednoho tlačítka. Nepatří do něj pouze zbytky typu oleje z vaření nebo tuky, tvrdé hovězí, jehněčí nebo vepřové kosti, tvrdé pecky z broskví, meruněk či nektarinek, slupky z ořechů, sladkosti či žvýkačky.
Nepotřebuje přívod vody, odkalovací nádobku ani nic jiného. Například Sage The Food Cycler díky kompaktním rozměrům 36 × 28 × 32 cm je možné umístit třeba i na linku v kuchyni nebo do skříňky pod umyvadlo. Případný zápach účinně eliminují dva výměnné uhlíkové filtry a vzduchotěsná nádoba.
Jediné, co musí být v dosahu, je elektrická zásuvka, do které přístroj připojíte. Má příkon 500 W, jednu dávku bioodpadu vloženého do integrovaného dvoulitrového kbelíku zpracuje za čtyři až šest hodin při průměrné spotřebě 0,8 kWh na jednu dávku. Ze dvou litrů bioodpadu udělá 0,34 litru hnojiva, které můžete použít do květináčů v bytě. Ve vzduchotěsné nádobě lze vyrobený substrát skladovat až rok a pokud ho nepotřebujete, s klidným srdcem ho můžete vyhodit do běžného či organického odpadu. Samotný kbelík, ve kterém probíhá proces zpracování odpadu, tedy sušení, mletí a následné chlazení, je vyjímatelný a můžete ho snadno umýt i v myčce nádobí.
Elektrický kompostér významně urychluje proces dávno známý a hojně využívaný zejména zahrádkáři. Příroda sama dokáže větve, listí, posekanou trávu, uschlé a odkvetlé rostliny, ale i kuchyňský odpad prostřednictvím kompostování skoro zázračně přeměnit na výživný humus. Ovšem trvá to týdny až měsíce. Elektrický kompostér to zvládne v řádu hodin.
Předchůdcem elektrického kompostéru byl domácí vermikompostér, který svým vzhledem připomíná běžné bytové sběrné nádoby na papír, plasty nebo sklo. Obývají ho dešťovky, přesněji kalifornské žížaly, které se pustí do všeho, co jim do schrány přidáte, a průchodem skrz vlastní tělíčka z bioodpadu vytvoří kvalitní hnojivo. Rychlost zpracování ovšem závisí na jejich aktuálním apetitu a je tedy značně nevyzpytatelná. Navíc stále musíte hlídat, aby se v nádobě neobjevily plísně a mušky. Tyto starosti s elektrickým kompostérem odpadají.
Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz
Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.