Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.
Tepelné čerpadlo se v souvislosti se současnou energetickou krizí stává málem zaklínadlem.
Žádná magie v tom ale není a bohužel zdaleka ne pro všechny zájemce představuje vhodné řešení. Úvahy o změně vytápění jsou samozřejmě na místě, nicméně tepelné čerpadlo je skutečně velmi specifické zařízení. V principu by se mělo týkat jen zateplených objektů s těsnícími okny a minimálními tepelnými ztrátami. Pro volbu správného typu tepelného čerpadla je třeba zvážit také rozlohu nemovitosti a zda se kromě vytápění předpokládá rovněž ohřev teplé užitkové vody. Konkrétní zařízení by měla doporučit specializovaná firma na základě výpočtů, které ve vztahu k danému objektu zohlední rozhodující vlastnosti tepelného čerpadla.
Je jednoznačně hlavním parametrem při výběru tepelného čerpadla. Poddimenzované zařízení dům nevytopí a porostou náklady na provoz záložního (bivalentního zdroje). Důležitým údajem pro posouzení výkonu jsou proto testovací podmínky, za jakých byl měřen. Deklarovaného nominálního výkonu totiž při nízkých venkovních teplotách zpravidla nelze dosáhnout bez provozu záložního zdroje.
Uveďme příklad: udávaný výkon 9 kW při A7/W35 znamená, že čerpadlo bude generovat výkon 9 kW při teplotě venkovního vzduchu +7 °C a teplotě topné vody 35 °C. Se vzrůstající teplotou topné vody a s klesající teplotou venkovního vzduchu ale výkon tepelného čerpadla klesá. V úvahu je tedy potřeba brát i nízké zimní teploty a tepelnou ztrátu domu. Pokud tepelná ztráta představuje 5 kW, čerpadlo s výkonem 5 kW v žádném případě nemůže stačit.
Jedná se o venkovní teplotu, při jejímž dosažení musí nastoupit záložní (bivalentní) zdroj energie. Ten s využitím elektrické topné spirály doplní chybějící energii k dosažení potřebného výkonu. Jinými slovy jde o teplotu, od které je potřeba „přitápět“ s využitím energie z elektrické sítě.
Pro podnebí v České republice je za dostačující považován bivalentní bod –5 °C, praktičtější je počítat raději s teplotami –7 °C až –10 °C, které krátkodobě nejsou ničím výjimečným. Čerpadlo s bodem bivalence 0 °C je sice levnější, ale stačí lehký mrazík a do provozu se uvede bivalentní zdroj, což se projeví zvýšenou spotřebou elektrické energie. Naopak existují i vysoce kvalitní čerpadla, která jsou schopna požadovaného výkonu dosahovat i při teplotách –15 až – 20 °C, aniž by potřebovala čerpat energii z rozvodné sítě.
Takzvaný topný faktor (COP) vyjadřuje poměr mezi výkonem a příkonem nutným pro provoz celého topného systému čerpadla. Čím je COP vyšší, tím úspornější čerpadlo je. SCOP je topný faktor za celou topnou sezonu. Jde o průměr za delší časové období a měl by zohledňovat i spotřebu energie například ve stand-by režimu. Pozor, výrobci mají možnost zvolit si porovnávací bod, tzv. P-design, a někteří vypočítávají parametry COP a SCOP při vyšších denních teplotách, a ne při plném výkonu tepelného čerpadla. Může se tak stát, že COP u jednoho zařízení byl stanoven při teplotě 5 °C a u jiného tepelného čerpadla při teplotě –5°C. Pro porovnání skutečně odpovídajících parametrů slouží výkonové tabulky, které byste před rozhodnutím o instalaci konkrétního modelu měli mít k dispozici.
Hlučnost rozhodně není zanedbatelnou vlastností celého systému a výrazně ovlivňuje komfort užívání. Aby se zvuk vydávaný tepelným čerpadlem neodrážel od okolí a nerezonoval, měla by zadní stěna zařízení s výparníkem, přes nějž se nasává vzduch z venkovního prostředí, být vzdálena alespoň 30 centimetrů od objektu. Před ventilátorem, který vydechuje ochlazený vzduch, se doručují alespoň tři metry volného prostoru. Platná legislativa „O ochraně veřejného zdraví dle Nařízení vlády 272/2011 sb.“ uvádí hlukové limity ve dne na úrovni 50 dB, v noci 40 dB.
Zájem o tepelná čerpadla strmě roste, čekací doby se prodlužují a oboru se věnuje řada firem. Zdaleka ne všechny ale dosahují obvyklého standardu kvality. Říká se, že nikdo učený z nebe nespadl. Ovšem nechat si instalovat tepelné čerpadlo od někoho, kdo se to teprve učí, je nebezpečný risk. Spoléhejte raději na firmy s historií a pozitivními referencemi od spokojených zákazníků. Porovnejte si několik nabídek a předem vyřaďte ty výrazně levnější. Všechno chce své a zdánlivá úspora na počátku se časem může řádně prodražit. Renomované firmy se nebrání nezávazným konzultacím, není ostuda si nechat vše vysvětlit, na nejasnosti se zeptat. Zajímejte se také o materiál rozvodů, zda se jedná o trubky topenářské, které snesou výrazně vyšší tlaky, nebo jen instalatérské. Proberte možnosti následného servisu i dodatečné náklady na provoz tepelného čerpadla. Renomovaná firma nemá důvod mlžit a nabídne vám třeba i návštěvu místa s realizovanou instalací. Tepelné čerpadlo je investicí na desítky let a jako k takové je k ní třeba přistupovat. S rozvahou a maximem informací.
Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz
Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.