Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.
Dva dotační programy se zaměřením na energetiku od 15. června spouštějí příjem žádostí.
Oba dotační programy, jmenovitě Výzva HEAT č. 1/2024 – Modernizace zdroje tepelné energie v SZTE (soustava zásobování tepelnou energií) a Výzva ENERG ETS č. 1/2024 – Modernizace zdrojů, technologií a zařízení v průmyslu v EU ETS (systém EU pro obchodování s emisemi), mezi žadatele mohou rozdělit celkem až 35 miliard korun. Obě výzvy jsou vyhlášeny jako jednokolové nesoutěžní, zahájení příjmu žádostí Státní fond životního prostředí ČR vyhlašuje shodně úderem poledne v pondělí 15. června, termín jeho ukončení má každý dotační program jiný.
Na výzvu HEAT č. 1/2024 – Modernizace zdroje tepelné energie v SZTE je vyčleněno 20 miliard korun, které mají sloužit na modernizaci SZTE v souvislosti s přechodem z uhlí a uhelných derivátů na ekologičtější zdroje. Nejméně 30 procent z celkového objemu financí je určeno pro regiony postižené útlumem těžby uhlí v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, přičemž určující je místo realizace a nikoli sídlo žadatele. Termín pro přijímání žádostí je stanoven od 15. června do 29. listopadu 2024. Podpořené projekty musejí být realizovány do 5 let od podpisu rozhodnutí o přidělení dotace.
Dotační program poskytuje finance na rekonstrukce nebo náhrady tepelných zdrojů se změnou palivové základny. Konkrétně se může jednat o přechod na biomasu nebo bio-plyn/metan, ať už s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla (KVET) nebo bez. Dále jsou to inovativní teplárenské technologie využívající obnovitelné zdroje energie (OZE) s i bez KVET typu tepelného čerpadla či geotermální energie. Podporován bude rovněž zemní plyn s KVET, elektrická energii z OZE a energie odpadního tepla s i bez KVET nebo tuhá alternativní paliva s KVET.
Naproti tomu nelze dotační program použít na rekonstrukci, náhradu nebo výstavbu energetických zdrojů a tepelných rozvodů, které nejsou součástí SZTE. Neslouží ani k podpoře instalací fotovoltaických elektráren nebo projektů zaměřených na budování nových zdrojů tepla, pokud jejich realizace nevede k modernizaci či náhradě stávajících zdrojů. Vyloučeny jsou rovněž modernizace zdrojů bez změny palivové základny.
Dotační program může pokrýt 30 až 65 procent z celkových způsobilých výdajů projektů s ohledem na typ technologie a energetický zdroj. Žádat o příspěvek mohou vlastníci stávajícího zdroje tepelné energie (dle zákona č. 458/2000 Sb), kteří disponují licencí na výrobu tepelné energie a/nebo elektrické energie a licencí na rozvod tepelné energie. Oprávněn k žádosti je také vlastník SZTE, který licencí nedisponuje, ale dotčená infrastruktura je provozována subjektem s licencí. Podobně jako vlastník nového zdroje tepelné energie, jehož tepelný výkon bude vyveden do stávající SZTE se souhlasem vlastníka stávající SZTE, za předpokladu, že budovaný nový zdroj nahradí alespoň část zdroje stávajícího (i zde je nutná licence).
Ve Výzvě ENERG ETS č. 1/2024 – Modernizace zdrojů, technologií a zařízení v průmyslu v EU ETS je pro žadatele připraveno celkem 15 miliard korun. Dotační program je motivován snahou snížit spotřebu primární energie a omezit emise oxidu uhličitého (CO2). Poskytuje příspěvky na modernizace zdrojů energie včetně souvisejících rozvodů energie pro nižší spotřebu a produkci CO2. Dále na modernizaci či změnu konfigurace výrobních a zpracovatelských zařízení vedoucí ke stejnému cíli.
Dotační program podpoří také implementaci technologií snižujících nejméně o 20 procent celkovou spotřebu energie v průmyslových zařízeních v souvislosti s činnostmi, na něž je podpora poskytována. A rovněž projekty snižující alespoň o 40 procent přímé emise skleníkových plynů z průmyslových zařízení, která jsou závislá na fosilních palivech jako na zdroji energie nebo vstupní surovině.
Z podpory jsou naopak vyloučeny projekty, kdy dochází k odpojení od soustavy zásobování tepelnou energií dle zákona č. 458/2000 Sb. bez souhlasu provozovatele SZTE, nebo v rozporu se zákonem č. 201/2012 Sb. Finanční podpora nebude poskytnuta na snižování spotřeby energie, jestliže je vyráběna ve vlastním stacionárním zdroji spalujícím černé či hnědé uhlí nebo jiné palivo s vyšším emisním faktorem CO2. Ani na opatření prováděná na spalovacích stacionárních zdrojích, u nichž realizace neukončí využití uhlí či jakéhokoliv jiného paliva s vyšším emisním faktorem CO2. Dotaci neobdrží ani projekty podporované z operačního programu technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).
Žádosti se přijímají v termínu od 15. června do 15. listopadu 2024, oprávněny k jejich podání jsou subjekty provozující zařízení v EU ETS na území České republiky a výši příspěvku dotační program diferencuje. U velkého podniku je to nejvýše 40 procent způsobilých výdajů, u středního až 50 procent a malý podnik může dosáhnout až na 60 procent způsobilých výdajů. Maximální výše podpory na jeden projekt je přitom omezena částkou 6 miliard korun.
Vyšší podporu mohou získat projekty průmyslové dekarbonizace nebo zvýšení energetické účinnosti v průmyslových zařízeních provozovaných v rámci odvětví výroby rafinovaných ropných produktů a výroby základních kovů, kde je maximální dotace na jeden projekt stanovena na úrovni 12 miliard korun. Veškeré podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 3 let od data uvedeného v rozhodnutí, jakékoli výdaje po tomto datu nejsou způsobilé.
Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz
Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.