Budoucnost a minulost vytápění

Obrazek

Několik mrazivých dní střídá tradiční vánoční obleva.

Dětem a milovníkům zimní idylky je tajícího sněhu asi líto, ale ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela i díky oteplení může ujišťovat, že plynu máme dostatek. Objem v zásobnících stále přesahuje 80 procent a více zemního plynu v nich touto dobou bylo jen v roce 2014. Aktuální topnou sezónu tak Česko nejspíš zvládne. Co ale dál? Jaká je budoucnost vytápění?

Tepelné čerpadlo

Nejen v oblibě mezi uživateli, ale i z hlediska státní podpory pomalu nahrazuje donedávna preferované kondenzační plynové kotle. Nízkopříjmové domácnosti mohou v programu Kotlíkových dotací do konce roku 2024 získat na instalaci tepelného čerpadla příspěvek až 180 000 korun.

Ze známých důvodů se vytápění plynem nyní jeví jako problém. A i když elektřina bude vždy dražší než zemní plyn, protože se z plynu také vyrábí, v porovnání efektivity, a především udržitelnosti vychází jako nejúspornější varianta vytápění právě tepelné čerpadlo. Ovšem s poznámkou, že se zdaleka nehodí pro všechny objekty. Nicméně kvalitní zařízení dokážou z jedné kilowatthodiny elektrické energie vyrobit tři, pět i více kilowatthodin tepla.

Lednička naruby

Tepelná čerpadla fungují tak, že odnímají teplo ze svého okolí a podle daného typu jím ohřívají buď otopnou kapalinu nebo přímo vzduch. Podobný princip známe z kompresorových ledniček, u tepelného čerpadla ale funguje obráceně. Zatímco lednička chladí uvnitř a chladivo své teplo vyzařuje přes síť potrubí na zadní stěně pláště do prostoru, tepelné čerpadlo vnitřní prostor naopak ohřívá.

Chladivo, které získalo teplo buď z okolního vzduchu nebo ze země, je v kompresoru stlačeno, čímž se prudce zahřeje, a putuje do kondenzátoru. Tam své teplo odevzdá buď otopné vodě nebo přímo ohřívanému vzduchu, tím se ochladí a znovu zkapalní neboli zkondenzuje. Průchodem přes expanzní trysku ve venkovním výparníku se změní na ochlazený plyn, který přijme teplo ze svého okolí a putuje opět do kompresoru, a celý proces se znovu a znovu opakuje.

Podle toho, odkud se teplo přijímá a jakému médiu se předává, rozlišujeme různé typy tepelných čerpadel. Vzduch-voda přijímá teplo ze vzduchu a odevzdává je otopné vodě pro její další rozvod v radiátorech nebo v podlahovém systému, vzduch-vzduch ohřívá přímo vzduch v objektu. Typ země-voda získává teplo prostřednictvím vrtů ze země a typ voda-voda z vodních ploch nebo toků.

Renesance tuhých paliv

Podporovanými tepelnými zdroji jsou rovněž kotle na biomasu – dřevěné brikety, pelety nebo palivové dřevo. Automatický kotel na pelety se zásobníkem je v programu Nová zelená úsporám dotován až 100 000 korun. Při dodržení příslušných pravidel je vytápění dřevem a produkty na bázi dřeva ekologické.

Doposud doplňkové zdroje tepla jako krby a krbová kamna se s ohledem na současnou situaci opět dostávají ke slovu a přebírají ve vytápění domácností hlavní roli. Bohužel se to týká i kamen a kotlů na uhlí 1. a 2. emisní třídy, jejichž použití po 1. září 2022 původně zákon o ochraně ovzduší zakazoval. Platnost zákazu byla o dva roky posunuta a na kvalitě ovzduší to začíná být znát. S ohledem na růst cen uhlí i kvalitního palivového dřeva, které následují rostoucí ceny elektřiny a zemního plynu, se opět rozšiřuje trend pálit, co se dá.

Opětovné zprovoznění delší čas odstaveného topidla by měla předcházet jeho revize včetně kontroly spalinových cest a od věci není ani instalace detektoru kouře a oxidu uhelnatého, který vzniká nedokonalým hořením a je toxický se smrtelnými následky.

Jak šel času u rodinného „krbu“

Otravy oxidem uhelnatým musely být v počátcích vytápění lidských obydlí celkem časté. Možná ne zcela fatální, ale provázené bolestí hlavy a nevolností asi docela obvyklé, uvážíme-li, že otevřené ohniště se nacházelo přímo v chýši a odvod kouře zajišťovaly jen netěsnosti v primitivní konstrukci stěn a střechy. Název dýmná jizba je tak docela přiléhavý. I když ohniště byla jen malá, sloužila kromě vytápění i k vaření a k osvětlení, a bývala proto situována uprostřed prostoru. Teprve později se přesunula k jedné ze stěn, kde mohl být cíleně vytvořen otvor pro odvod spalin z boku a nebo vzhůru stropem.

Od ohniště k peci

Jak se vyvíjela obydlí, zdokonaloval se i systém vytápění a zdroje tepla pro vaření. Budovaly se první jednoduché pece v podobě zaklenutých ohnišť, zpočátku hliněných nebo z kamenů vyskládaných na sucho, později i vyzdívané. První kouřovody mívaly vyústění pod střechou, kde se dým cíleně využíval k pomalému uzení. Dýmníky čili kozuby vyráběné ze dřeva a z obou stran pomazané jílem se pravděpodobně používaly již v polovině 9. století. Jak mohlo být takové vytápění a odvod spalin nebezpečné z hlediska výše zmíněné otravy či případného požáru, je nasnadě.

Krby a kamna

Dalším vývojovým stupněm byly krby vybavené komíny, jak je známe dnes. Nejstarší krby na našem území pocházejí z počátku 12. století a najdeme je v Soběslavově paláci na Pražském hradě nebo ve zřícenině hradu Přimda na Tachovsku. Románský sloh přinesl i jakési miniaturní krby –  malé výklenky s krátkým komínkem procházejícím skrz stěnu. Vytopit tehdejší kamenné stavby ale bylo velmi náročné a dlouho to trvalo. Jako jakési vnitřní zateplení tak sloužily koberce a rohože na stěnách a na podlaze, případně se uvnitř místnosti zbudovala ještě jedna menší, dřevěná, kterou bylo možno snáze vyhřát.

Od poloviny 13. století se nejprve v bohatých kupeckých domech a šlechtických sídlech a postupně i jinde stavěla kachlová kamna. Později se rozšířila i do venkovských stavení, kde se na peci i spávalo. Zámecká kachlová kamna byla svého druhu uměleckými skvosty. A zdokonalovala se i jejich funkčnost a komfort užívání, kdy se do nich například přikládalo z vedlejší místnosti, aby panstvo nebylo rušeno.

Ústřední topení

Ústřední topení řeší problém s nutností mít v každé místnosti zdroj tepla. Díky němu jsou z jednoho, ústředního zdroje horký vzduch nebo otopná voda či pára rozváděny po objektu. Současné systémy přitom jen zdokonalují nápad starověkých Římanů, kdy byla zděná pec umístěna v nejnižším poschodí, kanálky v podlaze a ve stěnách se odváděl horký kouř do komína a cestou vyhříval horní místnosti. Druhý užívaný způsob spočíval v tom, že pec nahřívala kameny, od nichž se ohříval vzduch a průduchy stoupal do vytápěných místností. Důmyslný princip po pádu římské říše v různých obměnách ještě nějaký čas využívaly středověké kláštery, ale časem zanikl, aby byl znovuobjeven v podobě současného podlahového vytápění.

Ohodnotit článek
1
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Na Centropol se můžete spolehnout

Zde si jednoduše můžete spočítat, kolik u Centropolu zaplatíte za elektřinu, nebo plyn. Stačí jen pár kliknutí a zjistíte, kolik s námi můžete ušetřit.

CP ilustrace

Co chcete spočítat?

Mám u sebe vyúčtování

Typ vaší nemovitosti

Kolik vás v domácnosti bydlí?

Ikona 1 - 2 osoby

1 - 2 osoby

Ikona 3 - 4 osoby

3 - 4 osoby

Ikona 5 a více osoby

5 a více

K čemu elektřinu používáte?

Ikona Svícení

Svícení

Ikona Vaření

Vaření

Ikona Ohřev vody

Ohřev vody

Ikona Vytápění

Vytápění

Výběr distributora

Na vaší adrese je více distributorů elektřiny. Vyberte prosím Vašeho distributora.

Gasnet Logo
Gasnet Logo
Gasnet Logo

Kolik vás v domácnosti bydlí?

Ikona 1 - 2 osoby

1 - 2 osoby

Ikona 3 - 4 osoby

3 - 4 osoby

Ikona 5 a více osoby

5 a více

K čemu plyn používáte?

Ikona Vaření

Vaření

Ikona Ohřev vody

Ohřev vody

Ikona Vytápění

Vytápění

Výběr distributora

Na vaší adrese je více distributorů zemního plynu. Vyberte prosím Vašeho distributora." ); ?>

Pražská plynárenská Logo
Gasnet Logo
Gasnet Logo
Quantum Logo
Za elektřinu u nás zaplatíte měsíčně pouze
 Kč

za rok  Kč
včetně DPH a distribučních poplatků

    Sjednat online Začít znovu
    Za plyn u nás zaplatíte měsíčně pouze
     Kč

    za rok  Kč
    včetně DPH a distribučních poplatků

      Sjednat online Začít znovu
      1
      2
      3