
Růst cen energií, rekordní inflace, zdražování pohonných hmot – to vše vede řadu lidí k úvahám nad možnostmi snížení životních nákladů. A dostávají se k otázce, jestli potřebují vlastní auto.
V Praze, v Brně, v Ostravě, v Hradci Králové, v Olomouci i v dalších větších městech se utěšeně rozšiřuje nová služba: sdílené automobily, carsharing. Podmínky se u jednotlivých společností mírně liší, ale v zásadě platí, že stačí, aby se zájemce zaregistroval (zpravidla přes příslušnou aplikaci v mobilu) a provozovatel ověřil jeho identitu a validitu platební karty. Před cestou si řidič přes aplikaci vyhledá nejbližší volný vůz a provede jeho rezervaci. Po jejím potvrzení opět prostřednictvím aplikace má dvacet minut na to, aby se k vozu dostavil, přes aplikaci ho odemkl a rozjel se za svými záležitostmi. A na kolik takové vypůjčení sdíleného auta přijde? Pojďme to společně zjistit.
Ježdění bez starostí
Sdílení vozidel je jinými slovy zápůjčka aut vlastněných carsharingovými společnostmi. Ty se starají o servis, úklid vozů i o doplňování pohonných hmot. Po odemčení si zájemce může rezervovaný vůz prohlédnout a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Pokud se stavem auta není spokojen, může je odmítnou a vyhledat si v aplikaci jiné. Vozy mívají dálniční známku a je možné se s nimi pohybovat i v jiných placených úsecích. Po skončení jízdy lze vůz odstavit například i v rezidentních parkovacích zónách.
Carsharingové společnosti mají přehled o stavu pohonných hmot v nádrži a vozidla dotankovávají. V případě, že i přesto palivo dojde, řidič se spojí s operátorem a po odsouhlasení natankujete na kartu uloženou ve vozidle. Sám nic neplatí.
Různé způsoby pronájmu
Účtování za využití auta probíhá buď v minutové sazbě, do které se počítá cena za minutu pronájmu plus tarif za odjetý kilometr, nebo za delší pronájem – na půl dne, na den a podobně. Pak se platí fixní částka za sjednanou dobu a po jejím uplynutí naskočí minutová sazba. Konečná úhrada se uskuteční po odstavení vozu, kdy si pronajímatel strhne příslušnou finanční částku z účtu přes platební kartu. Další možností je tzv. nabití konta, kdy zájemce převede finance na účet carsheringové společnosti a postupně je odčerpává. Obvykle je tento způsob zvýhodněn až do výše 20 procent z běžné ceny zápůjčky vozu.

Modelový příklad carsharingu pro porovnání nákladů
Uvažujeme o využití vozidla čtyřikrát v měsíci na nákup, každý týden na jednu obchodní schůzku a jednou za čtyři týdny na delší víkendový výjezd, celkem tedy za měsíc najeto 560 kilometrů. Jak vypadají náklady?
- Nákupy: celková doba jízdy 0,5 hodiny + 2,5 hodiny čekání (nakupování, odnesení věcí), vzdálenost 40 km. Pro běžný nákup postačí městský vůz Toyota Yaris, tarif na tři hodiny za 179 korun + 6,39 Kč/km. Při 40 kilometrech je to 40krát 6,39 = 256, celkem tedy za jeden nákup 435 korun. Čtyři takové jízdy měsíčně se 160 najetými kilometry stojí 1 740 korun.
- Byznys: celková doba jedné jízdy 0,5 hodiny, 2,5 hodiny čekání, celková ujetá vzdálenost na jednu zápůjčku 50 km. Praktická elegantní Corolla Hatchback má tarif 349 korun + 6,39 Kč/km. Při 50 kilometrech se dostáváme na částku 669 korun za jednu jízdu. Čtyři jízdy měsíčně a 200 ujetých kilometrů tak vycházejí na 2 676 korun.
- Víkend: odjezd v sobotu dopoledne a návrat v neděli do večera (tarif Víkend), celkový nájezd 200 km. Na víkendy doporučuje carsharingová společnost prostornou Toyotu Corolla Combi s tarifem Víkend za 1 359 korun + 6,39 Kč/km, čili víkendový pronájem s najetím kilometrů přijde na 2 637 korun.
Poznámka: Ceny jsou kalkulovány s využitím funkce dobití účtu, kde zákazník získává až 20% slevu, jinak by celková částka byla o pětinu vyšší. Více informací najdete v cenících na webech společností. Mnoho z nich nabízí i jednorázová cenová zvýhodnění například na víkendy, což náklady na zapůjčení vozu ještě snižuje.
Shrnutí: Měsíčně při nájezdu 560 km služba vychází na 7 053 korun, což ročně činí 6 720 km za 84 636 korun. Pro zjednodušení částku zaokrouhlíme na 85 000 korun.
Provoz vlastního auta
Uvedené hodnoty jsou běžné pro vozy nižší střední třídy:
- Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla: 6 000 Kč/rok.
- Roční servis vozu (výměna oleje, seřízení, brzdová kapalina atd.): odhad 5 000 Kč/rok.
- Pneumatiky (jednou za čtyři roky nové cca 8 000 Kč), ročně tedy 2 000 Kč, přezutí 2× po 600 Kč, celkem 1 200 Kč/rok. Celková péče o pneumatiky tedy 3 200 Kč/rok.
- Amortizace vozu, pořizovací cena: 600 000 Kč, životnost: deset let, zůstatková hodnota: 50 000 Kč, tj. amortizace 55 000 Kč/rok.
- Parkovací místo v zóně pro první vozidlo fyzické osoby: 1 200 Kč/rok plus dálniční známka: 1 500 Kč/rok. Celkem tedy 2 700 Kč/rok.
- Náklady na pohonné hmoty při 560 km měsíčně, s cenou benzinu 45 korun a spotřebou 8 l/100 km činí 2 016 Kč měsíčně a 24 192 Kč/rok.
- Nevyčíslujeme další drobné náklady (mytí, čištění vnitřku vozu apod.).
Poznámka: Nezapočítáváme emise a STK, havarijní pojištění, pojištění proti krádeži atp.
Shrnutí: Roční náklady představují 96 092 korun, zaokrouhlujeme na 96 tisíc korun.
Co je výhodnější?
Sdílení vozu v uvedeném modelovém příkladu přináší oproti vlastnímu vozu za jediný rok úsporu nákladů ve výši 11 tisíc korun. Za další výhodu lze považovat, že pro každou příležitost je možné zapůjčit si odpovídající automobil. Zanedbatelná není ani úspora času – hledání parkovacího místa, návštěva servisu nebo STK a podobně.
Závěr
Carsharingové služby jsou oblíbené především u mladší generace a časem cestování autem může získat charakter služby. Vizí budoucnosti je autonomní (samořiditelné) vozidlo, které na zavolání přijede na požadované místo a po absolvování dané cesty a vyložení pasažérů zase samo odjede. Určitou nevýhodou carsharingu je nutnost si auto rezervovat a dojít si pro něj tam, kde parkuje. Zdaleka ne všichni majitelé vozů ale mají to štěstí, že mohou parkovat před svým domem, takže se tato nevýhoda poněkud stírá. Obecným parametrem pro posouzení výhodnosti vlastního vozu tak zůstává především roční nájezd. Obecně se udává, že pokud je nižší než 10 tisíc kilometrů, vlastní auto se ve větším městě už nevyplatí.