
Po vyhlášení vládního nařízení o zastropování cen energií spotřebitelé s napětím očekávali, jak se změní ceny za distribuci.
Energetický regulační úřad (ERÚ) je svým rozhodnutím spíše potěšil, protože ceny za regulovanou složku elektřiny i zemního plynu pro koncové odběratele oproti loňsku vzrostly jen minimálně.
Cena energií se skládá ze dvou základních částí, obchodní neboli neregulované a regulované. Neregulovanou tvoří cena za odebranou energii, tedy skutečně spotřebovanou, takzvanou silovou elektřinu nebo zemní plyn jako komoditu, a měsíční stálý plat čili poplatek za služby dodavatele. V současné době máme díky zastropování cen zregulovanou i tuto původně neregulovanou složku ceny energií, která utvářela konkurenční prostředí. Všichni dodavatelé si od 1. ledna 2023 mohou účtovat pouze 6,050 Kč včetně DPH za kWh elektřiny a 3,025 Kč včetně DPH za kWh zemního plynu a stálý měsíční plat u obou komodit včetně DPH ve výši 157 Kč. Modelové příklady ukazují konkrétní částky plateb za dodávku elektřiny a zemního plynu.
Složky ceny elektřiny podle distribučních sazeb

Složky ceny plynu podle pásma spotřeby

Regulovaná složka ceny energií
Regulovanou část ceny, kterou ERÚ aktuálně upravil, má tyto položky:
- fixní platba za rezervovaný příkon (platba za jistič)
- platba za distribuci podle spotřeby
- platba České přenosové soustavě (ČEPS) na systémové služby
- platba na provoz operátora trhu (OTE) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ)
- u elektřiny platba za podporované zdroje (POZE), která u domácností a malých firem obvykle činí včetně DPH 599 Kč za MWh, a pro rok 2023 je odpuštěna
„Právě díky odpuštění POZE většina domácností za regulované ceny zaplatí meziročně méně, v průměru o 17 procent. U plynu, kde položka POZE není, dochází k mírnému růstu ceny distribuce přibližně o 1,7 procenta,“ vysvětluje člen představenstva dodavatele energií CENTROPOL ENERGY Jiří Matoušek.