Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.
Zdražování energií vybízí k intenzivnějším úvahám o úsporách. Člověk je tvor pohodlný a nerad mění své zvyky. Jen si přiznejte, kolikrát jste si vy sami dávali předsevzetí, že budete poctivě zhasínat v místnostech, kde zrovna nikdo není, že nebudete nechávat zbytečně běžet televizi nebo počítač, když se zrovna bavíte něčím jiným…
Dosáhnout úspory tímto způsobem je značně nejisté a nejspíš nebude ani nijak výrazná. Nicméně výhodou je, že závisí skutečně jen na nás a můžeme začít hned. Trochu časově i finančně náročnější, zato ale pravděpodobně se zajímavějším a dlouhodobým výsledkem, může být výměna stávajících spotřebičů za modernější, s úspornějším provozem. Je až překvapivé, jaké jsou u prakticky stejných výrobků rozdíly v příkonu.
Příležitost pro rodinné a bytové domy
My bychom se ale na tomto místě chtěli věnovat systémovým opatřením, která zajistí skutečně zásadní energetické úspory u rodinných a bytových domů. Úspora energií je jednou z cest k naplňování mezinárodních klimatických dohod a závazku snižování emisí skleníkových plynů přispívajících ke globálnímu oteplování. Na tuto oblast je zaměřen i dotační program Nová zelená úsporám, kterým snahy o zavádění opatření vedoucích ke snížení spotřeby elektřiny, zemního plynu ale i vody podporuje stát.
Štědré dotace na úsporné bydlení
Dotační titul Nová zelená úsporám patří k velmi efektivním a dlouhodobým dotačním programům. Pod názvem Zelená úsporám byl zahájen už v dubnu 2009 s platností do konce roku 2012. V srpnu 2013 byl program obnoven pod pozměněným názvem Nová zelená úsporám a prodloužen až do 31. prosince 2021. Desítkám tisíc domácností byly přiděleny finanční příspěvky v celkové výši přesahující deset miliard korun. A dočkali jsme se dalšího prodloužení, tentokrát až do roku 2030. V programu je nově alokováno nejméně 39 miliard korun a s příjmem dotačních žádostí by se mělo začít už od října. Nová etapa navíc rozšiřuje své zaměření o další oblasti.
Nová zelená úsporám je primárně určena na podporu opatření ke snižování energetické náročnosti obytných domů, tedy na renovace a výstavbu nízkoenergetických rodinných a bytových domů s důrazem především na aplikaci obnovitelných zdrojů energie. Z nově podporovaných opatření jmenujme zejména výměnu neekologických typů vytápění, energetické úspory při rekonstrukci a výstavbě bytových domů, rozšiřování infrastruktury pro elektromobilitu a hospodaření s dešťovou vodou u obytných budov po celé České republice.
Kromě úspor energií je cílem rovněž oživení ekonomiky a stimulace investičního chování po covidové krizi. Program by měl podpořit také informovanost a vzdělávání v oblasti energetických úspor a motivovat českou veřejnosti k úsporným způsobům bydlení. Rozšířila se dostupnost Nové zelené úsporám, novinkou je možnost kombinace více úsporných opatření, která celkovou získanou podporu navyšují o další bonusy. Žadatelé mohou získat až polovinu vstupních nákladů na zlepšení svého bydlení, ve strukturálně postižených regionech Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje je navíc poskytováno 10% zvýhodnění.
Na co je Nová zelená úsporám určena:
Kdo může žádat o dotace v programu Nová zelená úsporám:
Z čeho se Nová zelená úsporám financuje
Dotační program je financován z několika zdrojů. Na první roky je alokováno 19 miliard z Národního plánu obnovy v rámci nástroje Evropské unie na podporu oživení a odolnosti (Recovery and Resilience Facility – RRF), a následně z podílu výnosů emisních povolenek.
Správcem programu je Ministerstvo životního prostředí, příjem žádostí, jejich administraci i vyplácení zajišťuje Státní fond životního prostředí ČR.
Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz
Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.