Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.
Zájem českých firem i domácností o vlastní, pokud možno zelené energetické zdroje trhá rekordy. Poptávka po solárních elektrárnách a tepelných čerpadlech již vloni oproti roku 2020, kdy řádila covidová pandemie, vzrostla minimálně o 60 % a trend pokračuje i v prvních měsících letošního roku. Bezprecedentní energetická krize prohloubená ještě konfliktem na Ukrajině drží ceny elektřiny, zemního plynu i pohonných hmot na extrémních hladinách a nutí domácnosti i podniky reagovat.
Aktualizace dotačního programu Nová zelená úsporám provedená loni na podzim přinesla nejen zvýšení podpory, ale také změnu nebo zrušení některých limitů. Díky tomu si domácnosti nově můžou pořizovat na střechy větší a také výkonnější fotovoltaické elektrárny a ve vysoké míře této příležitosti využívají.
U fotovoltaik instalovaných na rodinné domy činní nárůst v loňském roce oproti roku 2020 skoro 1,7násobek. Ještě markantnější je meziroční zvýšení kapacity solárních elektráren. Celkový instalovaný výkon domácích fotovoltaik v roce 2020 představoval 4,86 MWp, v roce v roce 2021 už to bylo 12,56 MWp, tedy více než 2,5krát víc. Kapacita průměrné domácí solární elektrárny v roce 2021 se přitom pohybovala kolem 6 kWp.
Nová podoba programu Nová zelená úsporám je k domácnostem velkorysejší, ovšem složitější je převod žádosti o dotaci na instalační firmu. Doposud stačilo podepsat s firmou plnou moc a pověřit ji zprostředkováním žádosti o dotaci. Nově si musí zákazník nejprve zřídit identitu občana a v dotačním systému vygenerovat unikátní kód, který funguje jako zplnomocnění, což zejména pro straší zájemce není snadné. Bez toho ale dodavatelská firma nemůže o dotaci vůbec začít jednat.
Zvýšený zájem o vlastní fotovoltaické zdroje elektřiny projevily i podniky. Průměrná velikost firemních solárních výroben loni činila 20–21 kWp, celkový získaný výkon mezi lety 2020 a 2021 vzrostl více než 2,35krát.
Běžnou instalací v roce 2021 byla sestava panelů o výkonu 6,3 kWp kombinovaná s třífázovým hybridním střídačem a bateriovým úložištěm o kapacitě až 18,5 kWh. Zařízení s bateriovým úložištěm loni volilo 92 % zákazníků z kategorie domácností, což je o 12 procent víc než v předcházejícím roce. Důvodem tohoto chování je patrně snaha o co největší energetickou nezávislost, jistota dodávky elektřiny a maximální využití vlastního zdroje. U systému bez baterie je nutno zajistit eliminaci případných přebytků například stálým ohřevem vody nebo jejich odesíláním do rozvodné sítě. Baterie přitom umožňuje během dne energii akumulovat a spotřebovávat ji večer a v noci.
Roste počet domácností, které kombinují více energetických zdrojů a střešní solární elektrárnu propojují s tepelným čerpadlem. Díky vyššímu topnému faktoru tepelné čerpadlo i v zimním období zajistí vytápění i ohřev vody až o 75 % levněji, než by to zvládl elektrokotel. V létě dokáže systém napojený na tepelné čerpadlo interiér naopak chladit efektivněji než klimatizace. Chlazení probíhá téměř beznákladově, protože systém prakticky běží na přebytky energie z fotovoltaiky.
Útlum výroby napříč obory během pandemie zdecimoval dodavatelské řetězce i na poli fotovoltaiky. S důsledky výpadků se dodavatelské firmy potýkají dodnes. Zpožďují se dodávky zařízení, zvyšují se náklady na nákup technologií i na dopravu. Výrazně se tak prodloužily lhůty od objednávky až k vlastní instalaci ze čtyř často až na šest měsíců, nezřídka dokončení zakázky trvá i déle. Důvodem bývají prodlevy v dodávkách technologií, se kterými se potýkají instalační firmy napříč trhem, projevuje se rovněž nedostatek kvalifikovaných specialistů. Poptávka je skutečně enormní a neklesá ani s růstem cen instalací. Dalším problémem je, že cena technologie platná v okamžiku podpisu smlouvy se vlivem řady faktorů může velmi rychle zvýšit.
Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz
Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.